Op weg naar de toekomst met Domaine Chevrot et Fils

Domaine Chevrot et Fils (Wijn uit Nijmegen)
Domaine Chevrot et Fils brengt het paard terug in de wijngaard

Begin oktober 2020 kleurde Bourgogne snel weer rood. Het was onverstandig langer te blijven, ondanks interessante activiteiten op de agenda. Ik keek vooral uit naar de porte ouverte van Domaine Chevrot et Fils in Cheilly-lès-Maranges. Mijn bourgondische gastheer, een grote fan van Maranges (de AOC in het uiterste zuiden van de Côte de Beaune), stond klaar om me te voorzien van de nodige informatie en foto’s. Net voor het weekend kondigde president Macron echter een tweede confinement af, waardoor de porte ouverte werd geannuleerd. Desalniettemin volgt een bijdrage over dit bijzondere domein, dankzij eerdere proefnotities en correspondentie met Domaine Chevrot et Fils.

Fernand Chevrot nam in 1967 het familiedomein over na het vroege overlijden van zijn vader. De zonen van Fernand en Catherine Chevrot, Pablo en Vincent, beide oenologen, namen begin deze eeuw het domein stapsgewijs over en begonnen in 2008 met een biologische omstelling. Inmiddels is het domein al enkele jaren gecertificeerd volgens de normen van Agriculture Biologique (Ecocert). Daarbij bracht het domein het paard terug in de wijngaarden. Twee opmerkelijke zaken dienen verder nog te worden vermeld: de gestage groei van het domein van 5 ha naar 18 ha, en de bekendheid die het verwierf rond de eeuwwisseling door de vervaardiging van een witte Maranges, twintig jaar geleden nog een zeldzaamheid binnen de gelijknamige AOC.

Er zijn duizend-en-een redenen om het werken met een paard in een wijngaard met argwaan of amusement te beschouwen. Vooropgesteld, je moet een paard en een tractor niet als concurrenten van elkaar zien. De technieken van een paard en een tractor zijn vaak complementair. Als een wijngaard is ontworpen voor de tractor, bijvoorbeeld met brede gangen tussen de wijnstokken, is het werken met het paard simpelweg niet zinvol. Net zoals bij een tractor kan ook de conditie van de bodem ervoor zorgen dat de inzet van een paard geen meerwaarde heeft, vooral als de bodem te nat is.

Daarentegen zijn de voordelen van het paard in de wijngaard talrijk. Het paard helpt bodemverdichting te beperken en veroorzaakt geen trillingen, wat gunstig is voor de wijnstokken. Bovendien maakt het paard, mede door zijn wendbaarheid, nauwkeurig werk mogelijk op plekken die moeilijk met een tractor bereikbaar zijn. Bedenk dat de wijngaarden van Domaine Chevrot zich bevinden op de steilste hellingen van de AOC Maranges, in het uiterste zuiden van de Côte de Beaune. Ten slotte wordt de bodem minder beschadigd, wordt het afwateringsprobleem beperkt en blijft de koolstofproductie minimaal.

Al met al heeft de wijnbouw, ook in de Bourgogne, een imago te verdedigen. De sector wil zo dicht mogelijk bij de natuur werken en doet er alles aan om steeds schoner te worden. De terugkeer van het paard in de wijngaard is in de Bourgogne een serieuze aangelegenheid. Inmiddels zijn er enkele studies verschenen, die als gemeenschappelijke conclusie hebben: “Wie een paard heeft, heeft de toekomst!”

Met jarenlange expertise en een oogstjaar dat als perfect kan worden beschouwd, voldeed de witte Maranges van Domaine Chevrot uit 2018 aan ieders hooggespannen verwachtingen. Deze witte Bourgogne verwent ons met een uitgebalanceerd smaakpalet. De fruitsensaties (peer, perzik) worden ondersteund door kruidige citrusaroma’s. In de mond ontwaar je een zijdezachte textuur (rond, vol en soepel). Houttonen zijn subtiel naar de achtergrond verwezen. Deze witte Maranges 2018 mag je gerust openen en is een goed alternatief voor de klassiekers uit de Côte de Beaune die je jaren moet wegleggen. Een echte coup de cœur derhalve, volgens La Revue du vin de France (editie 2020), voor deze ‘witte raaf’. Meer goed nieuws wat betreft witte Bourgognes: het domein maakt al jaren een uitstekende ‘Cuvée des Quatre Terroirs’ van de aligoté-druif. De 2018 kreeg een welverdiende vermelding in de meest recente Guide Hachette des Vins.

Een rode Maranges kan volgens het boekje een stevige Bourgogne zijn, soms een beetje hoekig in zijn jeugd. Bij Domaine Chevrot wordt deze kwalificatie echter ruimschoots overstegen. Elk jaar maakt het domein een zeer goede tot soms exceptionele ‘Sur le Chêne’, de naam van een climat dat grenst aan de bebouwde kom van Cheilly-lès-Maranges. In zijn beste jaren heeft deze Maranges alles wat je mag wensen van een goede Bourgogne: klein rood en donker fruit, een vriendelijke kruidigheid en een indruk van houtgewas. Uiteindelijk worden in het benodigde ruime glas kracht en elegantie verenigd. Wat de Maranges 1er Cru betreft, kun je binnen dit domein kiezen tussen een ‘Les Fussières’ en een ‘Clos Roussots’, twee climats die dicht in de buurt liggen van het bekende Santenay. Dit zijn klassieke Bourgognes met de nodige smaakreserves en een groot (bewaar-)potentieel. Over Santenay gesproken, Domaine Chevrot maakt ook uitstekende witte Santenay (twee village-wijnen) en een rode Santenay ‘Clos Roussots’ (1er Cru). Jawel, Santenay heeft ook een climat met de naam ‘Clos Roussots’.

In deze bijdrage formuleerde ik mijn eerste grote wens voor 2021: een bezoek aan Domaine Chevrot et Fils in Cheilly-lès-Maranges. Ik kijk uit naar de laat-18e-eeuwse wijnkelder en het prachtige uitzicht vanaf het domein over de plaatselijke wijngaarden. Dat het domein de wijnen van Maranges in kwalitatief opzicht tot nieuwe hoogtes bracht en de inmiddels twintig jaar jonge AOC stevig op de wijnkaart van de Bourgogne heeft gezet, dat genoegen heb ik reeds letterlijk mogen proeven.

Bezoek aan Domaine Chevrot et Fils bij voorkeur na het maken van een afspraak.

Foto: © (met vriendelijke toestemming van) Domaine Chevrot et Fils

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.