
De bijdrage over châteaus in de Bourgogne is opgesplitst in drie delen. Over mijn Côte Chalonnaise (bijdrage II) raakte ik weer niet uitgepraat. Bovendien ben ik stevig verkouden en lig ik met een dekbed over me heen op de bank. Alle tijd dus om in de boeken en tijdschriften te duiken voor een aparte bijdrage over wat de Mâconnais (bijdrage III) ons te bieden heeft aan châteaus waarachter een wijndomein schuilgaat.
Vooraf wel deze kanttekening: de Bourgognes van de betere châteaus – zeker de Pouilly-Fuissé 1ers Crus – kosten menigmaal meer dan €30 en soms zelfs €40. We kunnen dus op onze vingers natellen wat ze in Nederland kosten. Dat zal ik dan ook niet nalaten te vermelden.
Château de Fuissé
Alle Pouillys met een appellation communale hebben hun eigen château: Fuissé, Vinzelles en Loché. Château de Fuissé behoort al geruime tijd tot de top en is al die jaren een familieaangelegenheid gebleven. Jean-Jacques Vincent droeg eind vorige eeuw bij aan de emancipatie van de wijnen uit de Mâconnais. Zoon Vincent en dochter Bénédicte zorgen ervoor dat de hoge kwaliteit van de Bourgognes van het château gewaarborgd blijft. Met een lange opvoeding op eikenhouten vaten winnen de witte Bourgognes volgens het domein aan finesse, elegantie en kracht. Topper: Pouilly-Fuissé ‘Tête de cuvée’. Grappig detail: Tête de cuvée is een oude bourgondische benaming voor 1er Cru.
Château de Vinzelles
Château de Vinzelles is familiebezit van Françoise de Lostende. Zij startte het domein in 1996, maar pas in 2012 werd het operationeel. De aangrenzende 16 ha wijngaard strekken zich uit over een steile helling op het oosten. De overwegend klei- en kalksteenrijke bodem, vermengd met kiezelstenen, geeft de wijnen van het château finesse en minerale tonen. De meeste activiteiten, zoals proeverijen en bezichtigingen, vinden in de zomermaanden plaats. Neem bij een voorgenomen bezoek sowieso vooraf contact op met het château. Let vooral op de speciale cuvées en op een Pouilly-Vinzelles van één specifiek climat, zoals ‘Les Pétaux’.
Château de Loché
Op zoek naar informatie over het wijndomein achter het château krijg je een kleine puzzel voorgeschoteld. Achter de wijngaarden van het château schuilt namelijk het handelshuis Colin-Bourisset, dat op zijn beurt deel uitmaakt van het grote Maison Jean Loron, de gerenommeerde Beaujolais-specialist uit La Chapelle-de-Guinchay. Dat klinkt als in the middle of nowhere, maar voor jouw en mijn gemak ligt het langs de D906 (de voormalige N6), ruim 10 km ten zuiden van Mâcon.
Het château maakt, nadat alle wijngaarden zijn overgeschakeld op biologische wijnbouw, fijne, evenwichtige en elegante wijnen. Je kunt alvast tekenen voor de mooie witte Mâcon-Loché. De Franse supermarktketen Cora heeft enkele wijnen van het château in het assortiment, bovendien tegen zeer vriendelijke prijzen: een Pouilly-Vinzelles voor minder dan een tientje.
Château des Quarts (Chaintré)
Twee absolute grootheden binnen de bourgondische wijnbouw, Olivier Merlin (La Roche-Vineuse) en Dominique Lafon (Meursault), namen in 2012 het domein over dat alleeneigenaar is van het climat Pouilly-Fuissé ‘Clos des Quarts’. “Déjà une référence“, kopte het tijdschrift Bourgogne Aujourd’hui onlangs. Geen koopjes bij dit château en dan druk ik mij voorzichtig uit (ik zag de Pouilly-Fuissé ‘Clos des Quarts’ in mijn stad voor meer dan 50 euro in de etalage staan).
Château de Beauregard (Fuissé)
In de ‘best-oflijstjes’ van domeinen in de Mâconnais is geen ontkomen aan Château de Beauregard, dat zelfs door de Engelse wijnschrijver Hugh Johnson als absolute favoriet naar voren wordt geschoven. Frédéric-Marc Burrier wordt alom geroemd als uitstekende wijnbouwer; eerder werkte hij bij Maison Louis Jadot in Beaune en was hij mede verantwoordelijk voor de aanvraag om bepaalde climats als 1er Cru te erkennen. Het château staat voor een relatief lange opvoeding op eikenhouten vaten en is onlangs de weg naar biologische certificering ingeslagen. Net als Château de Fuissé maakt ook dit château een Saint-Véran van de bovenste plank.
Château des Rontets (Fuissé)
Château des Rontets is een familielandgoed van 7 ha en sinds 2016 in het bezit van het eerder genoemde Château de Beauregard. Inmiddels werkt het domein op basis van gecertificeerde biologische landbouw. Daarnaast werd een handelsactiviteit opgezet, waarbij een strenge selectie van de druiven vooropstaat. Samen met de knowhow van de familie Burrier staat ook dit domein garant voor pure en krachtige witte Bourgognes uit het zuiden van de Mâconnais, wijnen die de nodige jaren in de kelder kunnen worden bewaard.
Château Vitallis (Fuissé)
Tussen de grote namen in Fuissé mogen wij volgens Bourgogne Aujourd’hui Château Vitallis niet over het hoofd zien. Daarom gunde het tijdschrift dit chateau een plekje op zijn lijst van beste wijnproducenten in de Bourgogne: “Une adresse qui ne fait pas de bruit, mais des vins blancs bien faits, en équilibre entre richesse et tonicité (zuurgraad).“
Château de Vergisson
In het landschap van de Mâconnais is de Roche de Solutré de bekende blikvanger, maar ook het wijndorp Vergisson heeft er een: de Roche de Vergisson. En wat Vergisson eveneens heeft, is een château dat door sommige wijntijdschriften bijna als een openbaring wordt gewaardeerd. Pierre en Stéphanie Desroches zijn er de afgelopen vijf jaar verantwoordelijk voor zeer geslaagde Pouilly-Fuissé en Saint-Véran. Na de wederopstanding wacht bij een goede wijnvriend een Mâcon Solutré-Pouilly van het château op mij – Bourgognes van Château de Vergisson zijn blijkbaar [via een intermediërende website] ook in Nederland verkrijgbaar.
Château de Pierreclos
Vanuit Fuissé naar Vinzelles en vervolgens noordwestwaarts rijdend, kom je het dorpje Pierreclos binnen. Het hooggelegen château is niet te missen. De langste wenteltrap van Frankrijk is uiteraard de grote magneet, maar bezoekers van Château de Pierreclos worden ook geattendeerd op het kleine romaanse kerkje.
Officieel heet het domein Domaine Château Historique de Pierreclos, maar op de etiketten staat gewoon ‘Château de Pierreclos’. Je kunt er de betere appellations van het domein proeven, zoals Pouilly-Fuissé en Saint-Véran, maar ook een witte Mâcon-Pierreclos en zelfs een rode Bourgogne van 100% pinot noir.
Om de laatste twijfels over een bezoek weg te nemen, citeer ik graag nog eenmaal Bourgogne Aujourd’hui: “[…] un domaine dont la qualité des vins a véritablement «explosé» au cours des derniers millésimes.”
Château de la Greffière (La Roche-Vineuse)
Om af te sluiten: in de Mâconnais ‘barst’ het blijkbaar van de châteaus. Met deze bijdrage kan ik in elk geval weer wat bourgondische lijntjes ontwaren. Wel zo prettig wanneer ik een volgende keer in een bourgondische supermarkt voor het schap sta en snel een fles voor dezelfde avond moet kiezen.
Dat overkwam me enkele jaren geleden met een Mâcon-Villages ‘vieilles vignes’ van Château de la Greffière. Een gouden sticker van het wijnconcours in Mâcon gaf de doorslag. En terecht: de wijn was overheerlijk. Alweer een naam om op te schrijven en goed te onthouden. Het château maakt trouwens ook een mooie rosé van de gamay druif.
Weer een heerlijk artikel, krijg er lekkere dorst van.
Verder: beterschap!
LikeLike
Hallo M., neem enkele glazen cognac, is ook wijn tenslotte!
LikeLike
Hallo P., ik kom binnenkort wel een bodempje halen!
LikeLike