
Wanneer je het grote domein van André Delorme binnenrijdt, waan je jezelf in een klein dorp. Gelukkig een dorp met voldoende parkeergelegenheid. Tweemaal per jaar organiseert het bekende domein/huis in Rully een zogenaamde porte ouverte. De laatste editie duurde van 29 mei jl. (Hemelvaart) tot en met zondag 1 juni jl., – een doorgaans populaire periode in de Bourgogne om de deuren van je domein nadrukkelijker te openen voor een belangstellend publiek.
Bij André Delorme word je ontvangen door een jeugdige equipe, krijg je een gegraveerd glas overhandigd en ben je vervolgens vrij om langs alle geopende flessen te lopen en in te schenken naar behoeven. Naast elke fles ligt een grote kaart met daarop alle ins-en-outs, inclusief de karakteristieken van een bepaalde Bourgogne. Vragen staat uiteraard vrij. De route is vertrouwd: van wit, naar rood, naar de cuvées Crémant de Bourgogne. Tussendoor passeer je de nodige schalen met zoetigheid: van macarons, appelgebak tot chocolade. De gougères vormen een welkom hartig tussendoortje.
Maison André Delorme werd opgericht in 1942 en is reeds geruime tijd een gerenommeerde naam binnen de Côte Chalonnaise, gespecialiseerd in zowel stille wijnen als mousserende Crémant de Bourgogne. Gevestigd in Rully, in het noorden van de Côte Chalonnaise, bezit het huis 116 ha wijngaard verdeeld over een twintigtal appellations, waaronder alle vijf appellations villages van de Côte Chalonnaise: Bouzeron, Rully, Mercurey, Givry en Montagny. André Delorme is deels domein en deels handelshuis, dus ben ik in deze bijdrage zo vrij om de woorden ‘domein’ en ‘huis’ door elkaar te gebruiken.
Oorspronkelijk produceerde het domein uitsluitend mousserende wijn. Toen Jean-François Delorme in de jaren ’50 bij zijn vader in het bedrijf kwam, ontwikkelde het domein zich verder en groeide het in omvang. In 2005 werd het domein verkocht aan Éric Piffaut, eigenaar van Maison Veuve Ambal, één van de grootste bubbelgiganten in de Bourgogne die op zijn beurt in Beaune is gevestigd. Piffaut ging verder met de technologische innovatie waarbij uiteraard, het is onderhand een bourgondische gemeenplaats, ‘eerbied voor het terroir’ voorop staat. Bij Maison André Delorme betekent dit doorgaans niet dat de druiven voor een Crémant de Bourgogne afkomstig zijn van één climat (unieke wijngaard), maar dat de selectie van de druiven plaatsvindt met het oog op het creëren van onderscheidende karaktervolle cuvées.
Her en der had ik reeds Bourgognes van André Delorme geproefd, om te beginnen tijdens een Grands Jours de Bourgogne van weer enkele jaren geleden. De Crémant Bourgogne ‘Terroir d’Exception’, met zijn mooie gouden kleur, een elegante florale neus en verfijnde, minerale afdronk, is een vette valeur sûre. Het proefpanel van Maison des Vins (het grote promotiehuis van de Côte Chalonnaise in Chalon-sur-Saône) bombardeerde deze Crémant zelfs tot de beste van alle ingezonden Crémants voor de huidige selectie Crémants die worden aangeboden in zijn boutique: “Openhartig en evenwichtig, rijk en intens.” Een andere topper is de ‘Terroirs des Fruits’, een Blanc de Blancs Brut: “Helder citroengele kleur, deels een bloemige, maar vooral fruitige neus en een lange, frisse afdronk. Een elegante en verleidelijke wijn.”
In Chalon kun je ook de geselecteerde Montagny 2023 en de witte Rully 1er Cru ‘Grésigny’ 2022 kopen. Je zou al meer dan tevreden kunnen zijn met een generieke witte Rully van het huis, maar deze laatste 1er Cru met zijn tonen van geel fruit en vleugjes honing doet zijn speciale classificatie alle eer aan: “Mooi evenwichtig en elegant tot in de afdronk.” Zoals je op de foto kunt zien, is dit niet de enige witte wijn van het huis die je kunt proeven. Waarbij ik aanteken dat ik sinds de versie uit 2022 een groot zwak te hebben voor de Bouzeron (100% aligoté) van het huis.
De smaakvolle rode wijnen van het huis waren de verrassing van deze middag. Stuk voor stuk verfijnde, delicate Bourgognes, waarbij ik voortdurend verbaasd was over de toegankelijkheid van de variëteiten. Met alles erop en eraan, en met beide benen ferm op de grond. Ik genoot vooral van de rode cuvées Rully en Givry, terwijl ik nog verder had kunnen gaan met rode Bourgognes net buiten de grenzen van de Côte Chalonnaise (Hautes-Côtes de Beaune en zowaar een rode Maranges). Daarbij toonde het huis zijn vakmanschap als négociant, met onder meer de rode Bourgogne ‘La Croix-Lieux’.
Toen mijn doosjes wijn keurig naar de auto werden gebracht, men stond erop, zag ik een grote bus arriveren met een lading nieuwe bezoekers. Je kent dat gevoel wel: net op tijd weg. André Delorme is inderdaad een groot huis/domein, maar na mijn recente bezoek durf ik het ook te duiden als een welhaast exemplarische kennismaking met de Côte Chalonnaise en in menig opzicht als een beetje meer.