Bourgondische wijnoogst 2025: gemoedsrust overtreft bezorgdheid

Hartje Côte Chalonnaise de laatste dag van mei 2025

Rond dit weekend, wanneer wij de herfst van dit jaar verwelkomen, eindigt voor de meeste wijnbouwers alweer de wijnoogst van 2025. Wijnliefhebbers zijn bovengemiddeld nieuwsgierig, vooral na het teleurstellende oogstjaar 2024. Het is goed om in gedachten te houden dat 2024 wel degelijk mooie Bourgognes heeft voortgebracht, maar de meest recente Bourgogne Aujourd’hui, die aan de wijnoogst van 2024 is gewijd, oogt angstvallig dun. Met andere woorden: 2024 was vooral in kwantitatief opzicht een beroerd oogstjaar.

De wijnregio Bourgogne is groot, met talloze climats (unieke wijngaarden) en in 2025 ook met sterk wisselende weersomstandigheden. Net zoals in 2023 duikt het woord ‘heterogeen’ herhaaldelijk op in de actuele persberichten. Elk perceel lijkt zijn eigen kwantitatieve en kwalitatieve opbrengst te hebben. Voor de meer eenvoudige duiding wend ik me de laatste jaren tot Pierre Virot, de sympathieke en nuchtere wijnbouwer die nabij mijn bourgondische residentie is gevestigd. Net zoals in 2023 sprak hij in kalme bewoording over 2025: “Kwantitatief niet het maximale, maar we kunnen er prachtige Bourgognes van maken.”

De bourgondische wijnoogst begon dit jaar vroeg, al in de week van 25 augustus, met de druiven voor Crémant de Bourgogne. In Chablis werden de meeste Grands Crus en 1ers Crus druiven rond de maandwisseling binnengehaald. Daarna volgden de grote domeinen in de Côte d’Or (de Côte de Nuits en Côte de Beaune tezamen), eerst de witte (chardonnay), daarna de rode (pinot noir) druiven en ten slotte de aandacht gericht op bijvoorbeeld de hoger gelegen percelen aan de flanken van de heuvel Corton en uiteindelijk in de Hautes-Côtes. Om het heterogene karakter van dit jaar te onderstrepen: de oogst verliep niet zoals gebruikelijk van zuid naar noord. Sommige percelen in de Côte Chalonnaise en in de Mâconnais werden later geoogst. Een opvallend kenmerk van de wijnoogst 2025 is dat de rijping van de druiven in de verschillende bourgondische wijndistricten geen gelijke tred hield.

De hittegolf in augustus speelde een belangrijke rol in het uiteindelijke resultaat van de wijnoogst. De hitte versnelde het rijpingsproces en beïnvloedde de zuurgraad goed door deze te behouden. Een bekende wijnbouwer in de Côte d’Or verrijkte ons met de volgende kennis: “Er was een aanzienlijke versnelling van de groei, een goede rijpheid en een behoorlijke hoeveelheid behouden zuurgraad. Een paar trossen begonnen te verwelken, maar een paar druppels regen zouden goed zijn voor het einde van de rijping. De kleinere trossen wijzen op een spaarzame maar hoogwaardige oogst.”

Eind augustus en begin september regende het stevig in Bourgogne. Door deze weersomstandigheden kozen wijnbouwers, ook in de bekende wijndorpen, ervoor om de (vooral witte) druiven snel binnen te halen. Anderzijds was die extra regen in sommige gevallen welkom voor de verdere rijping van de druiven. Vooral voor de rode Bourgognes zal het interessant zijn om de oogst van druiven vóór en na de periode van regen te vergelijken, aangezien dit invloed heeft op de concentratie en de zogenaamde ‘fenolische rijpheid’ *) van de druiven.

De oogst in twee fasen, voor en na de periode van regen, zal in elk geval gevolgen hebben voor de stijl van de wijnen. Wij zullen waarschijnlijk een verschil opmerken tussen druiven (lees: wijnen) geoogst in augustus en geoogst in september. De eerste beloven meer frisheid, de laatste meer rondheid. De witte wijnen zijn vooralsnog te kwalificeren als fris, aromatisch en evenwichtig. Bij de rode wijnen zullen de stijlverschillen groter zijn, maar de onderliggende rijpheid van de pinot noir druiven staat buiten kijf. Er wordt door sommige deskundigen een voorzichtige kanttekening geplaatst bij de wijnen uit de meest zuidelijke contreien in de Mâconnais vanwege de meer nadrukkelijke aanwezigheid van meeldauw in de wijngaarden aldaar.

Ondanks de mitsen en maren hebben de bourgondische wijnbouwers alle vertrouwen in de kwaliteit van het oogstjaar 2025. Een kleinere opbrengst, maar gelukkig dit jaar wel weer met gezonde druiven, kan resulteren in mooie geconcentreerde wijnen. Samengevat: 2025 is een uitdagend, maar veelbelovend jaar. Een vroege oogst, kleinere hoeveelheden, heterogene rijping, maar hogere kwaliteit. De bourgondische wijnoogst 2025 heeft hiermee alle kans om zich aan te sluiten bij de familie van uitstekende jaargangen en misschien wel bij de illustere ‘Club van 5’.

Addendum d.d. 7 oktober 2025: en daar is het persbericht van het B.I.V.B. – een organisatie die het glas niet alleen halfvol, maar liefst goed gevuld ziet: ‘Vendanges 2025: une saison exceptionnelle en Bourgogne‘.

*) Fenolische rijpheid is de rijpheid van de fenolische verbindingen in druiven, zoals tannines en kleurstoffen, die zich in de pitten, schillen en steeltjes bevinden. Dit proces is cruciaal voor rode wijnen, omdat het de textuur, structuur en smaak bepaalt.

Plaats een reactie

Deze site gebruikt Akismet om spam te bestrijden. Ontdek hoe de data van je reactie verwerkt wordt.